Obecnie sklepy internetowe cieszą się coraz większą popularnością i nic w tym dziwnego. Jest to w końcu sposób na wygodne zakupy bez konieczności wychodzenia z domu. Zakładając sklep online trzeba pamiętać o jego odpowiednim wypozycjonowaniu, co w praktyce wcale takie łatwe nie jest. Jakie są 4 popularne błędy w pozycjonowaniu sklepów internetowych?
1. Duplikacja treści
Dla wielu osób duplikacja to po prostu kopiowanie treści. Tego oczywiście łatwo się można ustrzec, tworzą swoje własne i unikalne treści. Jednak czasem duplikacja ma podłoże techniczne i dotyczy podstron. Wówczas pod różnymi adresami URL pokazuje się taka sama treść. Wynika to z wielu powodów. Pozycjonowanie sklepów internetowych powinno się więc odbywać z wprowadzaniem tzw. linków kanonicznych. Wskazują one robotom Google najważniejszą i jedyną wersję strony przeznaczoną do indeksowania.
Wprawdzie dzisiaj stron nie kara się raczej za duplikację, ale raczej trudno liczyć, aby trafiła ona wówczas do pierwszej 10 wyników wyszykowania.
2. Brak optymalizacji Meta title
Nie ma mowy o skutecznym pozycjonowaniu sklepów internetowych bez optymalizacji meta title. Problemów w tym przypadku bywa sporo, od braku tytułu, poprzez brak unikalnego tytułu, zbyt długi tytuł, na tytule bez frazy kluczowej kończąc. Dodatkowo tytuł powinien być ciekawy. Wówczas odgrywa bardzo istotną rolę w pozyskiwaniu ruchu z wyników wyszukiwania. W praktyce zaleca się tworzenie niezbyt długich title z obowiązkową frazą kluczową. Bez tego nie ma co myśleć o dalszym pozycjonowaniu sklepu internetowego.
3. Linki SEO, które nie działają
Problem ten dotyczyć może linków wewnętrznych i zewnętrznych. Niedziałające linki przychodzące to kwestia niezależna, a więc nie wpływa na ocenę danej strony przez roboty Google. Jednak już linki wewnętrzne mają bardzo duże znaczenie z punktu widzenia pozycjonowania sklepów internetowych.
Linki wewnętrzne kierują bowiem ruch użytkowników i roboty Google do miejsca, które nie istnieje. Tym samym strona nie ma dla użytkowników wartości, co czyni ją niegodną wyświetlania w wynikach wyszukiwania. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czasem sklepy automatycznie przekierowują użytkownika ze strony produktu wycofanego na stronę główną. To nie jest jednak rozwiązanie najbardziej optymalne. Lepszym wyborem jest przekierowanie na stronę powiązaną tematycznie z tą usuniętą.
4. Brak treści na stronie
Pozycjonowanie sklepów internetowych bez treści jest bardzo trudne i w praktyce mało efektywne. Roboty Google rozpoznają stronę na podstawie fraz, które są zawarte w tekście. Oceniają ja potem pod względem wartości dla użytkownika sieci. Co ciekawe, czasami sam projekt strony nie pozwala na dodanie treści na każdej z jej podstron. Z tego powodu warto przejrzeć swój sklep i dodać do niego treść, tam gdzie jest to możliwe. W przypadku opisów produktów tekst wcale nie musi być długi, ale już opis usług powinien wynosić minimum 3000 znaków ze spacjami.
Sprawdź usługę pozycjonowania sklepu internetowego: https://digitalhill.pl/uslugi/pozycjonowanie-i-seo/pozycjonowanie-sklepow-internetowych/