Czujnik IO-Link: najważniejsze informacje

IO-Link jest to system komunikacji punkt-punkt – niezależny od producentów. Przeznaczony jest do włączania czujników i aktuatorów w systemach automatyzacji.

Co to jest IO-Link?

W skład systemu IO-Link wchodzi master IO-Link i jedno lub więcej urządzeń IO-Link. Master IO-Link jest jednym z interfejsów stosowanych w układzie sterowania i do poziomu magistrali obiektowej – komunikuje się z podłączonymi urządzeniami IO-Link.

Interfejs IO-Link umożliwia niezawodną transmisję sygnałów przełączenia czynników binarnych, parametrów w czysto cyfrowej formie i w oparciu o sygnał 24V, oraz wartości procesowych czujników analogowych. Dzięki temu możliwe jest w szczególności eliminowanie błędów wartości pomiarowych w przypadku transmisji i sygnałów analogowych.

IO-Link daje możliwość jednoczesnego transmitowania wielu wartości procesowych i parametrów znajdujących się na jednym urządzeniu przez nieekranowy standardowy przewód. Międzynarodowy standard IO-Link współdziała ze wszystkimi powszechnie stosowanymi magistralami obiektowymi i układami sterowania.

Założenia IO-Link

Aktualnie coraz więcej elementów wykonawczych i czynników doposażonych jest w specjalne mikroprocesory, dzięki którym można je używać m.in. do parametryzacji i przechowywania danych konfiguracyjnych oraz sterowania pracą urządzeń. Z pewnością następnym krokiem w rozwoju technologii będzie pokonanie tzw. wąskiego gardła interfejsu w systemach binarnych oraz stworzenie dodatkowych funkcji, które będą dostępne centralnie w systemach automatyki.

Zobacz również  Wykorzystanie technologii IO-Link w procesach produkcyjnych

Dlatego też wielu znanych producentów działających w branży automatyki, postanowiło porozumieć się i opracować niezależny interfejs komunikacyjny magistrali obiektowej dla elementów wykonawczych i czujników IO-Link. Głównym celem opracowania takiego interfejsu, była kompatybilność z istniejącymi już technologiami, efektem czego mogłoby być zagwarantowanie zabezpieczenia inwestycji.

Technologia

Komunikacja IO-Link oparta jest przede wszystkim na połączeniu punkt-punkt, pomiędzy elementem wykonawczym – czujnikiem, a modułem interfejsu. Do tej pory połączenia binarne, przeznaczone były jedynie jako forma przesyłania informacji o stanie przełączenia kanału, w czasie gdy obecnie IO-Link podczas 2 ms umożliwia transmisję 2 bajtów danych, które zawierają stany przełączenia wraz z danymi procesowymi.

Ponadto, poza wartościami charakteryzującymi się dla procesów technologicznych mogą być wymieniane również inne informacje, np. parametry lub komunikaty diagnostyczne. Dzięki temu możliwe jest ustanowienie uniwersalnej komunikacji z elementami wykonawczymi i czujnikami, aż do tzw. ostatniego metra.

Jakie korzyści przemawiają za Balluff IO-Link?

Nieustanna komunikacja, która przebiega od inteligentnego czujnika do internetu, jest bardzo istotna ze względu na potrzebę zapewnienia efektownej, elastycznej oraz szybkiej produkcji, wraz z łącznością wymaganą w kontekście przemysłu 4.0. Równocześnie należy sprawować kontrolę nad coraz większą liczbą danych, która wymaga znajomości przepisów udostępniania informacji.


Artykuł opracowany m.in. w oparciu o artykuły dostępne w serwisie InnovatingAutomation.pl:

Czym dokładnie jest IO-Link?

Czym dokładnie jest IO-Link? Część 2


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *