Jak działa logistyka dostarczania paczek w sklepach internetowych?

Logistyka e-commerce jest jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania sklepu internetowego. Dzisiaj powiemy Ci, jak przebiega logistyka dla branży fashion https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/rozwiazania-magazynowe/logistyka-dla-branzy-fashion/ i jakie zadania są wykonywane w sklepie internetowym na każdym z tych etapów. Od momentu wpłynięcia zgłoszenia zamówienia do sklepu internetowego do momentu dotarcia produktu do klienta. Jest to sześć kroków, które są zazwyczaj stosowane w procesie logistycznym sklepu internetowego w celu przygotowania i wysłania zamówienia.

1. Otrzymanie powiadomienia o zamówieniu

W pierwszej kolejności sklep internetowy otrzymuje powiadomienie o nowym zamówieniu w platformie sprzedażowej lub CMS, w którym zarządzany jest sklep internetowy. Zazwyczaj kopia tego powiadomienia o zamówieniu jest również wysyłana pocztą elektroniczną.
Powiadomienie o zamówieniu będzie zawierać wszystkie dane osobowe klienta, wybraną metodę wysyłki oraz sposób zapłaty za produkty. Jak również wszystkie informacje związane z produktami zakupionymi przez klienta: nazwa, referencja, zamówione i pozostałe jednostki, zdjęcie i cena. Plik poinformuje również o atrybutach wybranych produktów, takich jak kolor czy rozmiar, jeśli takie istnieją.

2. Dokumentacja zamówienia

W drugim etapie sklep przygotowuje dokumentację zamówienia. W tym celu zwykle drukuje się zamówienie z wszystkimi danymi zawartymi w zamówieniu. Zostanie również wydrukowana faktura, która zostanie wysłana do klienta oraz naklejka na przesyłkę z wybranym przewoźnikiem.

Zobacz również  Jaką firmę kurierską wybrać?

3. Wybór lub kompletacja produktu

Mając przygotowane trzy dokumenty z poprzedniego kroku, produkty wchodzące w skład zamówienia są wybierane z magazynu. Proces wybierania i oddzielania produktów w magazynie w celu późniejszej wysyłki jest również znany jako kompletacja.

4. Przygotowanie zamówienia

W tym momencie zamówienie przechodzi do etapu przygotowania do wysyłki. Wybrany produkt jest transportowany z magazynu wraz z dokumentacją do strefy przygotowania zamówień. W tym miejscu dostępne są opakowania i materiały niezbędne do zapakowania zamówienia, a także dokumentacja ogólna, która jest wysyłana do wszystkich zamówień, np. karty lub dokumenty z warunkami zwrotu.

5. Wysyłka zamówienia

Na tym etapie zamówienie jest pakowane wraz z całą odpowiednią dokumentacją. Sprawdzenie, czy produkty wybrane w procesie kompletacji są tymi, które zostały wybrane przez klienta; ponadto należy sprawdzić, czy dołączona jest cała dokumentacja zamówienia. Paczka będzie przechowywana w strefie wysyłkowej do momentu odebrania jej przez firmę transportową. Jeśli sklep współpracuje z kilkoma firmami lub rodzajami przesyłek, warto zarezerwować oddzielną powierzchnię dla każdej firmy transportowej lub rodzaju przesyłki.

6. Transport i dostawa

W tym ostatnim etapie firmy logistyczne zakontraktowane przez sklep internetowy są odpowiedzialne za odbiór przesyłki i zarządzanie jej dostawą do klienta. Wszystko to odbywa się w ustalonym terminie, który klient wybiera podczas składania zamówienia w sklepie internetowym.

Zobacz również  Czy regał przepływowy to rewolucja w zarządzaniu przestrzenią magazynową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *