Kiedyś możliwości techniczne komputerów przenośnych były tak mocno ograniczone, że nie do pomyślenia było instalowanie na tego rodzaju urządzeniach gier innych niż Saper, Ski Jump czy Mario Brothers. Czasy jednak się zmieniają. Dlatego więc teraz jesteśmy w stanie „wydusić” z laptopa zdecydowanie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Sekret oczywiście tkwi we wnętrzu.
Jaki jest związek pomiędzy wnętrzem laptopa a grami?
Gry komputerowe mają niestety spore wymagania sprzętowe, które przed zakupem konkretnej płyty należy skonfrontować z możliwościami naszego komputera. Owa prawidłowość działa jednak w obie strony – jeśli mamy swoje ulubione gry, przed zakupem laptopa musimy poznać ich wymagania i ostatecznie wybrać sprzęt, który będzie w stanie im sprostać. Okazuje się, że pomimo poprawy jakości laptopów, wciąż nie jest to takie łatwe.
Czy sprzęt z wyższej półki cenowej to jedyne dostępne rozwiązanie?
Niestety okazuje się, że jeśli chcemy stworzyć harmonijne połączenie na linii laptop-gry komputerowe, musimy wybrać sprzęt o zdecydowanie dobrych parametrach. Ważne, by miał mocny procesor, a także sporą pamięć wewnętrzną. W przeciwnym razie szkoda naszych pieniędzy, ponieważ kupienie byle jakiego urządzenia będzie wiązało się ze złością i frustracją, którą wywoła w nas pierwsza „zawiecha”, jaką złapie nowy komputer. Nie da się ukryć, że „z taniej miski psi jadają”. Jeśli liczymy na widoczne, a nawet spektakularne efekty, musimy zainwestować sporo pieniędzy. Niestety nie ma nic za darmo, a wyjątkowe okazje cenowe tak naprawdę zdarzają się niezwykle rzadko.
Czy znana marka jest w stanie zapewnić wysoki komfort grania?
Nie da się ukryć, że podczas wyboru komputera marka najczęściej ma znaczenie. Uznane firmy nie mogą pozwolić sobie na sprzedawanie bubli, ponieważ może na tym poważnie ucierpieć ich renoma. Jeśli więc DELL, Asus czy Apple wypuszczają całą serię dobrych komputerów, możemy śmiało założyć, że ten, na który my mamy chrapkę, również okaże się sprawny, niezawodny i wdzięczny w eksploatacji. Nie ma sensu jednak wymieniać konkretnych modeli, bowiem w błyskawicznym tempie pojawiają się nowe. W przypadku omawianego zagadnienia najlepiej sprawdzają się bardziej ogólne wskazówki. Wybór konkretnego modelu laptopa należy więc uzależnić przede wszystkim od własnych oczekiwań i preferencji względem gier. Jeśli bowiem chodzi o te mniej wymagające, nawet niekoniecznie zaawansowany technologicznie, ale nowy sprzęt świetnie poradzi sobie z „udźwignięciem” wymagań gry sprzed kilku lat. Zarówno w jednej, jak i w drugiej „branży” mamy przecież do czynienia z prężnym rozwojem. Warto również zauważyć, że aktualnie produkowane komputery znacznie lepiej radzą sobie z grami komputerowymi niż te, które wpuszczono na rynek choćby dwa lata temu. Dla statystycznego Kowalskiego jest to stosunkowo krótki odcinek czasu, natomiast dla technologii komputerowych – cała wieczność. Jeżeli więc jesteśmy zupełnymi laikami, możemy kierować się zasadą: im nowszy, tym lepszy.