Jaki transport morski wybrać dla swojego magazynu?

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach ogromna część towaru dostępnego na rynku przetransportowana została drogą morską. Taka forma transportu ma ogromne zalety, które znacznie przewyższają możliwości drogi lotniczej czy też kolejowej. Wiedzieć jednak trzeba, że chcąc przetransportować w ten sposób towar, należy dokonać licznych wyborów np. w zakresie typu kontenera.

Dlaczego warto wybrać transport morski?

W pierwszej kolejności powiedzieć sobie jednak trzeba, z jakiego powodu taka właśnie forma przewożenia towarów cieszy się tak ogromną popularnością. Czy nie lepszym wyjściem byłoby transportowanie wszystkiego samolotem i unikanie opóźnień?
Jak się okazuje, transport statkiem to przede wszystkim znaczna oszczędność pieniędzy. Kontenerowce mogą na raz zabrać ogromną ilość ładunku, co rzecz jasna obniża koszt dla pojedynczego klienta. Dodatkowo na uwadze należy mieć także to, że taki transport jest stosunkowo bezpieczny — straty kontenerów są wręcz marginalne.

Rodzaje transportu morskiego

Jak zatem widać po powyższym opisie, nikogo nie powinna dziwić tak ogromna popularność wykorzystywania statków do przewozu towarów. Wiedzieć jednak trzeba, że taki transport można zrealizować na dwa sposoby.
Nie każdy o tym wie, lecz wyróżnia się dwa rodzaje transportu morskiego. Pierwszym jest FCL (full container load), czyli transport morski kontenerowy, a drugim LCL (less container load), czyli transport morski drobnicowy. Czym się one pomiędzy sobą różnią?
W przypadku transportu FCL mamy do dyspozycji cały kontener dla siebie. Jest to więc rozwiązanie zalecane w przypadku przewożenia dużych ładunków, takich jak np. samochody. LCL to natomiast transport drobnicowy, czyli w jednym kontenerze znajdować się będą ogromne ilości różnych towarów wielu klientów. Jest to rozwiązanie zalecane przy małych zakupach lub niewielkich gabarytach ładunku.

Zobacz również  Zasady międzynarodowego transportu przesyłek paletowych

Jak wybrać kontener do transportu morskiego?

Wiedzieć trzeba, że sam rodzaj transportu morskiego to nie wszystko, czemu należy się przyjrzeć przed zamówieniem takiego przewozu. Oprócz tego wiedzieć trzeba, że na rynku występują różne rodzaje kontenerów, które różnią się pomiędzy sobą elementami konstrukcyjnymi, ładownością czy też oczywiście wymiarami.
Zdecydowanie najpopularniejsze są kontenery uniwersalne, które wykorzystywane są powszechnie do transportu LCL, czyli przewozu drobnicy.
Oczywiście, jeśli naszym towarem jest ciecz, musimy pomyśleć o wynajęciu odpowiedniego kontenera typu flexitank, który posiada specjalne zbiorniki.
Jeśli nasz ładunek cechuje się większymi gabarytami i niską masą, to zalecane jest wynajęcie kontenera typu High Cube, który ma zdecydowanie większe wymiary niż odmiana uniwersalna.
Ciekawym typem kontenera jest wersja open top, który pozbawiony jest dachu. Taki kontener zalecany jest w sytuacji, gdy rozładunek i załadunek towaru wymagają wykorzystania dźwigu. Dzięki pozbawieniu kontenera dachu dźwig ma bezpośredni dostęp do ładunku i może go łatwo wyjąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *