Kleje EVA – charakterystyka

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie przemysł bez takich produktów jak kleje. W niektórych branżach są po prostu niezbędne, a wiele z nich wykorzystywanych jest także w domowych warsztatach. Obecnie jednymi z najczęściej używanych są kleje termotopliwe EVA. Jakie są ich właściwości?

Czym są kleje termotopliwe EVA?

Pod nazwą tą kryją się klej, którego głównym składnikiem jest przede wszystkim kopolimer etylenu oraz octanu winylu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to produkt w postaci stałej, a swój stan zmienia pod wpływem odpowiedniej temperatury – staje się wtedy na tyle elastyczny, że można go aplikować na bardzo różne powierzchnie. Najbardziej popularny jest ten w postaci lasek, które stosuje się w specjalnych pistoletach do klejenia na gorąco klejami EVA, a można także zakupić go między innymi w formie granulatu. Wybór konkretnego rodzaju jest zawsze podyktowany indywidualnymi potrzebami.

Właściwości klejów termotopliwych EVA

Tego rodzaju kleje są bardzo popularne w wielu branżach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ odznaczają się one licznymi zaletami, a przy tym ich cena jest stosunkowo niska do dobrej jakości. Najważniejszą zaletą jest krótki czas otwarcia oraz szybki czas wiązania. Oznacza to, że dwie powierzchnie skutecznie połączymy ze sobą nawet w jedną minutę.

Zobacz również  Czy warto zainwestować w kaseton reklamowy?

Kleje termotopliwe EVA mogą być także wykorzystywane do klejenia bardzo różnych powierzchni. Z ich pomocą skutecznie skleimy między innymi szkło, drewno, metal czy karton. Nadają się do użycia nawet na bardzo problematycznych powierzchniach, np. lakierowanych czy falistych.

Ponadto kleje te nie zawierają lotnych rozpuszczalników, a także są proste w aplikowaniu, nie brudzą powierzchni. Dostępne są w bardzo różnych rodzajach, dzięki czemu łatwo można dopasować je adekwatnie do swoich potrzeb. Mają bardzo szerokie zastosowanie, a także przystępną cenę, co tym bardziej wpływa na ich powszechne użytkowanie nie tylko w przemyśle, ale również warsztatach, pracowniach czy domach.

Zastosowanie klejów termotopliwych EVA

Świetne właściwości oraz przystępna cena sprawiły, że kleje termotopliwe mają bardzo szerokie zastosowanie. Te w postaci granulatu wykorzystywane są przede wszystkim w dużych i zaawansowanych przedsiębiorstwach do pakowania oraz produkcji opakowań, a także w introligatorstwie. Poza tym używa się ich do klejenia mebli, tekstyliów, butów, książek, materaców z pianki, do montażu sprzętu AGD, laminowania, do produkcji filtrów, we florystyce, a także na przykład w motoryzacji do uszczelniania. Klej termotopliwy w laskach ma zastosowanie także w domach, służy między innymi do tworzenia rękodzieła i dekoracji.

Rodzaje klejów termotopliwych EVA

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego produktu. Kleje mogą różnić się między innymi większą odpornością na niskie temperatury lub temperaturą przetwarzania. Laski mogą mieć różną grubość, a nawet kolor. Dzięki temu kleje można dopasować idealnie do potrzeb określonej branży czy na własny, domowy użytek.

Zobacz również  Zalety franczyzy dla małych i średnich przedsiębiorstw: Jak zwiększyć swoje szanse na rynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *