Kupno mieszkania w centrum miasta – krok po kroku.

Mieszkanie w centrum miasta – dla wielu osób jest ono spełnieniem marzeniem. Docenią je ludzie młodzi, aktywni, którzy pragną korzystać z miejskiej infrastruktury oraz oferty kulturalnej Wrocławia. Jak wygląda proces kupna mieszkania od dewelopera krok po kroku?

Wybór wymarzonego mieszkania

To kluczowy punkt w podjęciu decyzji, która wyznaczy nowy etap w życiu każdego człowieka. Wybór własnych czterech kątów nie jest łatwy. Poszukiwania mieszkania należy rozpocząć od określenia swoich preferencji i zdefiniowania mieszkaniowych potrzeb. Trzeba ustalić optymalny metraż lokalu, ilość pomieszczeń, lokalizację. Na tym etapie warto także zbadać swoją zdolność kredytową.

Rezerwacja mieszkania

Po wyborze idealnego mieszkania istnieje możliwość zarezerwowania wybranego lokum na okres kilku dni. U większości deweloperów taka krótka rezerwacja mieszkania jest bezpłatna. To czas na podjęcie ostatecznej decyzji. W przypadku chęci rezerwacji mieszkania na dłuższy okres czasu można podpisać umowę rezerwacyjną, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Przedwstępna umowa deweloperska

Zawierana jest w formie aktu notarialnego. Podpisuje się ją po podjęciu decyzji o chęci zakupu wybranego mieszkania. Umowa ta stanowi zobowiązanie do podpisania umowy ostatecznej w określonym czasie. Jest ona dość istotna w momencie, gdy nieruchomość ma zostać skredytowana, ponieważ na podstawie przedwstępnej umowy deweloperskiej bank udziela kredytu hipotecznego.
Z umowy przedwstępnej można się wycofać, na przykład w momencie rezygnacji z zakupu mieszkania. Dokładne warunki wycofania się z umowy są zapisane w umowie przedwstępnej deweloperskiej oraz w ustawie deweloperskiej.

Zobacz również  DIY z dzieckiem - jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować

Kredyt hipoteczny

Gdy kupujący nie posiada gotówki na zakup nieruchomości, to może wziąć kredyt hipoteczny. W związku z tym po podpisaniu przedwstępnej umowy deweloperskiej należy udać się do banku. Należy pamiętać aby odpowiednio wcześniej zbadać swoją zdolność kredytową oraz uzbierać wkład własny. Minimalny wkład własny w obecnym momencie wynosi minimum 10% wartości mieszkania, jednak banki oferują dużo lepsze warunki kredytowe w przypadku 20% wkładu własnego.

Odbiór mieszkania

Jego celem jest sprawdzenie przez nabywcę, czy deweloper wykonał wszystkie ustalenia zgodnie z zapisami w umowie. W przypadku braku zastrzeżeń podpisywany jest protokół zdawczo-odbiorczy. Po udanym odbiorze kupujący otrzymuje klucze do swojego nowego mieszkania i od tej chwili liczony jest czynsz i opłaty za media.

Umowa ostateczna

Zawiera się ją w formie aktu notarialnego. W momencie jej podpisania wszystkie obowiązki i prawa związane z lokalem mieszkaniowym przechodzą na kupującego. Wszystkimi formalnościami(na przykład założeniem księgi wieczystej) zajmuje się notariusz.

Remont i wykończenie mieszkania

To ostatni krok do zamieszkania w wymarzonych czterech kątach. Niektórzy deweloperzy mają w swojej ofercie możliwość „wykończenie mieszkania pod klucz”, dzięki czemu kupujący może od razy wprowadzić się do nowego domu. Jednak sporo osób decyduje się na samodzielny remont.

Wrocław Śródmieście mieszkanie na sprzedaż – kupować czy nie?

Śródmieście jest jedną z najlepiej skomunikowanych dzielnic Wrocławia. Bez problemu można dostać się do ścisłego centrum lub innych ważnych punktów na mapie Wrocławia. Zaletą jest bliskość ośrodków edukacyjnych, sportowych, kulturalnych i rozrywkowych. W okolicy znajduje się również sporo parków i terenów zielonych. Mieszkańcy Śródmieścia nie będą narzekać na brak aktywności i nudę.

Zobacz również  Drzwi wejściowe do domu. Zapewnij sobie bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *