Z każdym rokiem wzrasta popularność studiów podyplomowych, kierunki znajdujące się w ofercie uczelni są coraz atrakcyjniejsze, a chętnych nie brakuje. Jest tak zapewne dlatego, że rynek pracy się zmienia, więc i pracownicy dokształcają się i zdobywają nowe kwalifikacje zawodowe, co ma być szansą na awans. Jakie kierunek są najpopularniejsze?
Dla kogo są studia podyplomowe? Kierunki, które budzą zainteresowanie
Studia podyplomowe podejmują osoby, które chcą wyróżnić się na rynku pracy, które chcą uzupełnić lub uaktualnić swoją wiedzę – dotyczy to na przykład nauczycieli, którzy uczą się pracy z uczniami zaburzonymi. Inną grupę stanowią osoby po bardzo popularnych kierunkach, które decydują się na studia uzupełniające, gdyż chcą się wyróżnić wśród innych kandydatów na rynku pracy. Podnoszenie kwalifikacji jest bowiem zaletą kandydata na pracownika.
Jakie wybrać studia podyplomowe? Kierunki, które są teraz popularne
Wybór kierunku studiów musi być świadomą i przemyślaną decyzją, która będzie miała pozytywny wpływ na rozwój kariery. Nie warto bowiem decydować się na studiowanie czegoś, co później nam się nie przyda. Weźmy pod uwagę także prestiż uczelni, gdyż renomowane szkoły proponują studia na wysokim poziomie, a zajęcia zazwyczaj prowadzą dobrzy specjaliści. Oferta edukacyjna jest dobrze dopasowana do potrzeb rynku pracy. Największym zainteresowaniem cieszą się programy kierunków ekonomicznych, na które decydują się pracownicy firm, którzy mają wykształcenie z innej dziedziny, a chcą uzupełnić swoje kwalifikacje i wiedzę. Popularne są także te z grupy kierunków pedagogicznych. Kolejnymi są te z grupy kierunków humanistycznych, ochrony i bezpieczeństwa, społecznych, prawnych i informatycznych. Zauważalne jest za to dosyć małe zainteresowanie studiami podyplomowymi o charakterze technicznym. Rzadkie są inne studia podyplomowe – kierunki są związane z bardzo wąskimi dziedzinami nauki; chodzi np. o kształcenie głosu i mowy, inwestycje i zarządzanie projektami wykorzystującymi odnawialne źródła energii, aranżację wnętrz, projektowanie marki czy metody ilościowe w analizie rynków finansowych. Taka bogata oferta daje szanse na wybranie kierunku, który wyposaży nas w cenną i przydatną wiedzę. Warto więc zastanowić się, jakie kierunki opłaca się studiować, by nasz wysiłek i pieniądze nie poszły na marne.
Studia podyplomowe, kierunki, spośród których można wybierać i determinacja to szansa na zdobycie dodatkowej wiedzy i kompetencji, które mogą pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. By tak się stało, wybierzmy kierunek zgodny z wykształceniem, predyspozycjami i planowaną ścieżką kariery.