Przesyłka kurierska czy paczka pocztowa? Co wybrać?

W dzisiejszym świecie dostarczanie różnego rodzaju przesyłek ze sklepów internetowych jest bardzo powszechne. Z pewnością można stwierdzić, że zakupy online coraz częściej zastępują standardowe chodzenie do sklepów. Nic dziwnego, że sposoby dostaw są stale udoskonalane – tak, by paczki docierały do klientów jak najszybciej i w idealnym stanie. Na etapie finalizowania transakcji i płatności za towar należy wybrać metodę wysyłki – w tym przypadku najczęściej pojawia się opcja zaznaczenia przesyłki kurierskiej lub pocztowej. Co jest lepsze?

Usługi kurierskie – terminowość i pewność

Przesyłki kurierskie niewątpliwie są czymś, co towarzyszy nam niemal na co dzień. Otrzymujemy paczki ze sklepów internetowych, od znajomych lub rodziny, a także od pracodawcy (np. ważne dokumenty). Praca kuriera jest nieoceniona także w prowadzeniu biznesu – dostarczanie towaru do magazynów lub dla partnerów biznesowych powinno być przeprowadzane z należytą starannością.

Standardowe paczki kurierskie docierają zwykle już następnego dnia roboczego od nadania. Co więcej, trasę przesyłki można na bieżąco sprawdzać w aplikacji danej firmy kurierskiej lub na stronie przewoźnika. Jest to spore ułatwienie dla osób, które czekają na dotarcie paczki. Można wtedy przygotować się na wizytę kuriera i nie tracić czasu na bezczynne siedzenie pod danym adresem. Sporo osób ceni sobie także opcję wyboru dostarczenia przesyłki we wskazanych godzinach. Firmy kurierskie dają możliwość zaznaczenia w formularzu nadania paczki konkretnego czasu, w których wizyta kuriera jest najbardziej pożądana – np. dostarczenie przesyłki do godziny 17:00. Dzięki temu ma się pewność, że w żaden sposób nie przegapi się godziny jej dostarczenia.

Zobacz również  Czy regał przepływowy to rewolucja w zarządzaniu przestrzenią magazynową?

Krótki czas dostawy to nie jedyne plusy wyboru przesyłki kurierskiej. Stosunkowo niska cena za transport także zachęca sporą grupę osób. Często zdarza się, że kurier jest tańszy niż paczka pocztowa. Wybór jest więc oczywisty.

Paczka pocztowa – klasyczne rozwiązanie. Czy jednak opłacalne?

Spora grupa osób przy robieniu zakupów internetowych wybiera sposób dostawy, który oferuje Poczta Polska. Zwykle kieruje się przy tym przyzwyczajeniem do tej instytucji i niską ceną dostawy. Obecnie jednak paczka pocztowa nie jest dużo tańsza od przesyłek kurierskich – często nawet trzeba wydać na nią więcej pieniędzy. Należy zaznaczyć, że pierwszy sposób dostawy nie cieszy się też dobrą renomą – zwykle na paczkę czeka się kilka dni. Często zdarza się też, że dostawca zostawia awizo w skrzynce, przez co trzeba iść do najbliższej placówki pocztowej w godzinach jej otwarcia, by odebrać paczkę. To trochę mija się z celem korzystania z usługi dostawy do domu lub pod wskazany adres. Firmy kurierskie są w stałym kontakcie telefonicznym z klientem, więc bez problemu można poinformować pracownika o tym, by w awaryjnych sytuacjach zostawił paczkę np. u sąsiada. W przypadku przesyłek pocztowych nie zawsze ma się możliwość skorzystania chociażby z opcji śledzenia paczki – a to może generować wiele nieporozumień.

Zobacz również  Jak działa logistyka dostarczania paczek w sklepach internetowych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *