Jak się przygotować do otwarcia punktu kurierskiego?

W obecnych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na założenie firmy. Nic dziwnego. Prowadząc własną działalność gospodarczą, można liczyć na wyraźne dochody. Niestety, konkurencja w wielu branżach jest na tyle wysoka, że często nie wiadomo, co będzie najlepszym pomysłem na biznes. Wystarczy jednak zapoznać się z sytuacją na runku i odkryć, że świetnym rozwiązaniem okaże się punkt kurierski! Czym on jest dokładnie? Na jakiej zasadzie funkcjonuje? Jak otworzyć punkt kurierski?

Miejsce, gdzie klient wyśle i odbierze paczkę!

Na usługi kurierskie jest dziś spory popyt ze względu na ilość sklepów internetowych. Mimo że działa popularny In Post, DHL czy FedEx, to warto zdecydować się na otwarcie punktu kurierskiego. Jest to miejsce, gdzie klienci z łatwością, szybko i wygodnie, bez skomplikowanych formalności, mogą nadać oraz odebrać konkretną paczkę. Taki punkt odgrywa rolę pośrednika. Trzeba tylko nawiązać współpracę z odpowiednimi firmami przewozowymi.

Co ciekawe, punktem kurierskim może być zarówno kiosk, jak i stacja benzynowa czy sklep spożywczy. To dobra alternatywa dla tzw. automatów nadawczo-odbiorczych (paczkomatów). Dlaczego? Bo pozwala na wybór kuriera i najciekawszej oferty. A poza tym daje możliwość obniżenia kosztów wysyłki https://pakersi.pl/franczyza

Zobacz również  Drobnica morska - co to?

Jak to funkcjonuje?

Zanim ogólnie wyjaśnimy, jak otworzyć punkt kurierski, najpierw warto odkryć, na czym polega jego działalność. Wyżej wspomnieliśmy, że pełni on funkcję pośrednika. To prawda. Zajmuje się przecież przyjmowaniem i wysyłaniem paczek, a swoje usługi kieruje do klientów indywidualnych oraz biznesowych. Nie mógłby jednak wykonywać swoich czynności i zarabiać, gdyby nie podpisanie umów z różnymi przewoźnikami (wynegocjowanie najlepszych stawek cenowych).

Taka placówka dodatkowo przynosi dochody, dzięki odpowiednio zważonym i zmierzonym przesyłkom zagranicznym oraz zamawianiu kuriera do domu. Jej funkcjonowanie opiera się oczywiście na nowoczesnych narzędziach, kompatybilnych z systemami kurierskim. Ważne jest jednak, aby ciągle pozyskiwać nowych klientów i być dla nich dostępnym o prawie każdej porze dnia. Wtedy ten biznes na pewno będzie w stu procentach opłacalny.

Jak otworzyć punkt kurierski?

Założenie takiej firmy odbywa się w kilku krokach. Niestety, jest to czynność dla osób wyjątkowo cierpliwych. Wymaga bowiem czasu i zaangażowania. Wydaje się, że pierwszym etapem będzie zarejestrowanie działalności gospodarczej, ale to nie takie proste. Wcześniej trzeba dokonać profesjonalnej analizy biznesowej, a więc poznać konkurencję; sprawdzić, jak wygląda sytuacja związana ze sprzedażą w danej miejscowości oraz ustalić cennik.

Pozostaje jeszcze stworzyć przykuwające uwagę logo i można przejść do zakładania działalności. Ale to nie wszystko. Konieczne okaże się również kupno systemu nadawczego, wynajęcie albo zaadaptowanie, spełniającego określone warunki, lokalu (jego powierzchnia musi wynosić minimum 15 metrów kwadratowych). Nie bez znaczenia jest również przemyślany marketing!

Zobacz również  Gdzie zaopatrzyć biuro w artykuły biurowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *