Jakie są rodzaje faktoringu?

Faktoring staje się coraz bardziej popularny w Polsce. To forma finansowania bieżącej działalności finansowej. Ułatwia utrzymanie jej płynności finansowej, nawet w czasie kryzysu. Nic, więc dziwnego w tym, że temat faktoringu stał się modny. Jakie są rodzaje faktoringu dla firm? Jakie mają zalety, a jakie wady? Jaki wybrać?

Podział faktoringu według przejęcia ryzyka:

Faktoring niepełny, czyli z regresem
To najpopularniejszy rodzaj faktoringu. Faktor nie przejmuje ryzyka niewypłacalności kontrahenta, ale może go zweryfikować. Brak przejmowania ryzyka skutkuje tym, że cała procedura jest bardzo uproszczona i można ją przeprowadzić w kilkadziesiąt minut.

Faktoring pełny, czyli bez regresu
W tym wypadku faktor przejmuje ryzyko związane z niewypłacalnością dłużnika. Jest on bardzo korzystny z perspektywy przedsiębiorcy. Po otrzymaniu zapłaty przez faktora, przedsiębiorcy nie obejmuje ryzyko braku wypłacalności kontrahenta. Przejęcie ryzyka wiąże się z tym, że procedura jest bardziej skomplikowana niż w przypadku faktoringu z regresem. Wiąże się też z większymi kosztami. Plusem jest to, że umożliwia rozwój w bardzo szybkim tempie.

Sprawdź: https://faktoria.pl/porada/faktoring

Podział faktoringu według rodzaju kontrahenta:

Faktoring krajowy
Jego odbiorcami są firmy krajowe. W takich transakcjach jest mniejsze ryzyko niewypłacalności kontrahenta, więc można korzystać z faktoringu niepełnego. Jeśli mamy już pewną historię z danym kontrahentem – otrzymywaliśmy już od niego płatności zgodne z umową, to faktor często nalicza niższe koszty za swoje usługi.

Zobacz również  Usługi VAS dla sklepów internetowych

Faktoring eksportowy
Jego odbiorcami są przedsiębiorstwa zagraniczne. W takim przypadku faktoring może być bardziej restrykcyjny, bo weryfikacja kontrahenta jest trudna. Również windykacja może być utrudniona, więc faktor nie koniecznie chce brać odpowiedzialność za taką transakcję. W tym rodzaju faktoringu często pojawia się też ubezpieczyciel. To właściwie do niego należy ostateczna decyzja, co do przyjęcia przez faktora konkretnego kontrahenta.

Podział faktoringu według rodzajów cesji wierzytelności:

Faktoring jawny (notyfikowany)
W tym rodzaju faktoringu dłużnik jest powiadamiany o przeniesieniu wierzytelności z faktoranta na faktora. To najpopularniejszy i najtańszy rodzaj faktoringu dla firm. W związku z tym jest to też najczęściej wybierany faktoring dla firm. W takim wypadku cała usługa jest jawna, a faktor może łatwo zweryfikować kontrahentów.

Faktoring niejawny (tajny, cichy)
W tym rodzaju faktoringu dłużnika nie powiadamia się o zawarciu umowy faktoringu. Nie ma on o niej pojęcia. Korzysta się z niego wtedy, kiedy przedsiębiorca nie chce informować dłużnika o transakcji. Czasami mogłoby to pogorszyć relacje biznesowe i lepiej jest nikogo nie informować o firmie faktoringowej. Obawy na tym tle maleją, ale wciąż są obecne w społeczeństwie. Nic, więc dziwnego, że wiele firm stawia na faktoring tajny. Dzięki temu zachowują swoje tajemnice dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *