Jakie towary mogą być transportowane drogą morską? Tutaj się tego dowiesz

Fracht morski jest w chwili obecnej jedną z głównych alternatyw dla przewożenia towarów w tradycyjny sposób, czyli drogą lądową. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że transport morski rządzi się nieco innymi zasadami, dlatego też nie wszystkie towary można przewozić drogą morską.

Kiedy warto postawić na fracht morski?

Transport morski wykorzystywany jest przede wszystkim do przewożenia bardzo dużych i dość ciężkich ładunków. Dzięki nowoczesnej flocie współczesny transport morski daje naprawdę olbrzymie możliwości, jeżeli chodzi o zróżnicowanie towarów możliwych do przewiezienia. Z praktycznego punktu widzenia drogą morską można przewozić praktycznie wszytko. Uważać należy jedynie na te produkty, które charakteryzują się stosunkowo krótkim terminem przydatności. W niektórych sytuacjach niestety nie ma możliwości zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń dla niektórych towarów. Mowa tutaj przede wszystkim o zapewnieniu odpowiedniej temperatury..

Zobacz również  Wykorzystanie technologii IO-Link w procesach produkcyjnych

Co warto wiedzieć o transporcie morskim?

Transport morski jak powszechnie wiadomo odbywa się pomiędzy portami. Za wszystkie opłaty, które związane są z transportem do portu oraz opłatami celnymi odpowiadają zawsze dostawcy. Ważną rolę odgrywa tutaj również zabezpieczenie towaru. W momencie przyjęcia przesyłki na statku, klient otrzymuje specjalny list przewozowy, który oznacza, że cała odpowiedzialność za transport automatycznie przechodzi na importera. Pamiętać należy również i o tym, że transport morski jest bardzo nieprzewidywalny. Obsługa statku niestety w wielu sytuacjach nie ma wpływu na opóźnienia w transporcie. Problemy stwarza przede wszystkim zmienna pogoda, a dokładniej mówiąc sztormy. Największą zaletą transportu morskiego są niewielkie koszty oraz możliwość przewiezienia dużej ilości towarów.

Jakie towary mogą być transportowane drogą morską?

Jak wspomniano powyżej drogą morską może być transportowane praktycznie wszystko. Pamiętać należy jedynie o tym, że do niektórych towarów niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich statków. Popularne masowce wykorzystuje się przede wszystkim do transportowania suchych ładunków masowych luzem. Mowa tutaj oczywiście o towarach bez opakowania, które wsypywane są do ładowni. W taki sposób transportuje się węgiel, rudę, zboże, nawozy mineralne albo stal. Wśród firm transportowych dużym zainteresowaniem cieszą się również drobnicowce, które z kolei wykorzystuje się do przewozu drobnicy. Mowa tutaj z kolei o tych produktach, które są liczone w sztukach i bez żadnego większego problemu można je zapakować do skrzyń, beczek albo worków. Nie można zapominać również o kontenerowcach, które jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje się na szeroką skalę do przewozu kontenerów. W przypadku transportowania materiałów płynnych (np. ropy naftowej) niezbędna jest pomoc profesjonalnych tankowców. Niektóre jednostki przystosowane są nawet do transportowania skroplonego gazu. Na samym końcu warto wspomnieć o chemikaliowcach, które z kolei wykorzystuje się do przewozu płynnych chemikaliów.

Więcej o transporcie lotniczym: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/logistyka-frachtowa/transport-lotniczy-i-morski/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *