JPK – co to znaczy i co musisz o nim wiedzieć?

Rozliczanie się z podatków to jeden z najważniejszych aspektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Konieczne jest więc generowanie dokumentacji podatkowej na podstawie własnych dokumentów sprzedażowych i kosztowych. Informacje te trafiają do Urzędu Skarbowego i na ich podstawie ustalany jest podatek oraz przeprowadzane są kontrole u przedsiębiorcy. Warto więc zadbać o to, aby wszystko było w jak najlepszym porządku.

 

Bardzo ważnym elementem związanym z rozliczeniami podatkowymi jest JPK, czyli tak zwany Jednolity Plik Kontrolny. Rozwiązanie to zostało wprowadzone kilka lat temu i ma ono wpływ na kontrole przeprowadzane przez urzędy skarbowe. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego pliku, aby uniknąć problemów i aby rozliczać się z fiskusem w sposób prawidłowy i zgodny z prawem obowiązującym na terenie naszego kraju.

 

Jednolity Plik Kontrolny – podstawowe informacje

 

JPK jest rozwiązaniem informatycznym, które Ministerstwo Finansów wprowadziło z myślą o usprawnieniu pracy urzędów skarbowych, a w szczególności działów tych urzędów odpowiedzialnych za kontrolę skarbową. W ramach JPK sporządzane są specjalne zbiory danych, w formacie XML, które są generowane przez programy do księgowości na podstawie wprowadzonych dokumentów sprzedażowych i kosztowych. Dzięki temu urząd skarbowy ma łatwy wgląd w operacje danego podatnika w konkretnym miesiącu. Dane w ramach JPK są wysyłane elektronicznie przez przedsiębiorstwo na serwer Ministerstwa Finansów, z którego pliki te trafiają do właściwych urzędów skarbowych.

Zobacz również  Ranking kont walutowych - wypowiedź eksperta

 

Jaki jest cel wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego?

 

Założenia Ministerstwa Finansów mówiły o uproszeniu i skróceniu kontroli podatkowej, która w większości przypadków może się odbywać zdalnie. Dzięki stosowaniu JPK możliwe jest również utrudnienie wyłudzeń podatkowych i uszczelnienie VAT. Jednolity Plik Kontrolny pozwala na przeprowadzanie tak zwanych kontroli krzyżowych jednocześnie u wielu przedsiębiorców. Uporządkowane dane umożliwiają szybkie wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości, błędów czy też prób wyłudzenia. Dla przedsiębiorcy dużym udogodnieniem jest skrócenie czasu i uciążliwości kontroli skarbowej (kontroler nie musi pojawiać się w firmie podatnika).

 

Zmiany w Jednolitym Pliku Kontrolnym od 2020 roku

 

Warto dodać, że jeśli chodzi o JPK to w 2020 roku wprowadzone zostały pewne zmiany, które między innymi obejmują znacznie szerszy zakres danych. W ramach nowych plików JPK uwzględniane będą między innymi informacje znane z deklaracji VAT. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie będą musieli wysyłać pliku oraz deklaracji VAT-7, ponieważ wystarczająca będzie wysyłka samego Jednolitego Pliku Kontrolnego. Brak wysyłki lub brak korekty błędów albo złożenia wyjaśnień w ciągu 14 dni od wezwania otrzymanego od urzędu skarbowego, będzie wiązać się z możliwą karą w wysokości 500 zł.

 

Dobrym pomysłem jest powierzenie spraw związanych z księgowością, dobrej firmie zajmującej się obsługą księgową. Innym praktycznym rozwiązaniem jest zainwestowanie w specjalistyczne oprogramowanie do prowadzenia firmowej księgowości, które jest przystosowane do planowanych zmian.

Zobacz również  Program księgowy, jaki wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *