Rozliczanie się z podatków to jeden z najważniejszych aspektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Konieczne jest więc generowanie dokumentacji podatkowej na podstawie własnych dokumentów sprzedażowych i kosztowych. Informacje te trafiają do Urzędu Skarbowego i na ich podstawie ustalany jest podatek oraz przeprowadzane są kontrole u przedsiębiorcy. Warto więc zadbać o to, aby wszystko było w jak najlepszym porządku.
Bardzo ważnym elementem związanym z rozliczeniami podatkowymi jest JPK, czyli tak zwany Jednolity Plik Kontrolny. Rozwiązanie to zostało wprowadzone kilka lat temu i ma ono wpływ na kontrole przeprowadzane przez urzędy skarbowe. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego pliku, aby uniknąć problemów i aby rozliczać się z fiskusem w sposób prawidłowy i zgodny z prawem obowiązującym na terenie naszego kraju.
Jednolity Plik Kontrolny – podstawowe informacje
JPK jest rozwiązaniem informatycznym, które Ministerstwo Finansów wprowadziło z myślą o usprawnieniu pracy urzędów skarbowych, a w szczególności działów tych urzędów odpowiedzialnych za kontrolę skarbową. W ramach JPK sporządzane są specjalne zbiory danych, w formacie XML, które są generowane przez programy do księgowości na podstawie wprowadzonych dokumentów sprzedażowych i kosztowych. Dzięki temu urząd skarbowy ma łatwy wgląd w operacje danego podatnika w konkretnym miesiącu. Dane w ramach JPK są wysyłane elektronicznie przez przedsiębiorstwo na serwer Ministerstwa Finansów, z którego pliki te trafiają do właściwych urzędów skarbowych.
Jaki jest cel wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego?
Założenia Ministerstwa Finansów mówiły o uproszeniu i skróceniu kontroli podatkowej, która w większości przypadków może się odbywać zdalnie. Dzięki stosowaniu JPK możliwe jest również utrudnienie wyłudzeń podatkowych i uszczelnienie VAT. Jednolity Plik Kontrolny pozwala na przeprowadzanie tak zwanych kontroli krzyżowych jednocześnie u wielu przedsiębiorców. Uporządkowane dane umożliwiają szybkie wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości, błędów czy też prób wyłudzenia. Dla przedsiębiorcy dużym udogodnieniem jest skrócenie czasu i uciążliwości kontroli skarbowej (kontroler nie musi pojawiać się w firmie podatnika).
Zmiany w Jednolitym Pliku Kontrolnym od 2020 roku
Warto dodać, że jeśli chodzi o JPK to w 2020 roku wprowadzone zostały pewne zmiany, które między innymi obejmują znacznie szerszy zakres danych. W ramach nowych plików JPK uwzględniane będą między innymi informacje znane z deklaracji VAT. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie będą musieli wysyłać pliku oraz deklaracji VAT-7, ponieważ wystarczająca będzie wysyłka samego Jednolitego Pliku Kontrolnego. Brak wysyłki lub brak korekty błędów albo złożenia wyjaśnień w ciągu 14 dni od wezwania otrzymanego od urzędu skarbowego, będzie wiązać się z możliwą karą w wysokości 500 zł.
Dobrym pomysłem jest powierzenie spraw związanych z księgowością, dobrej firmie zajmującej się obsługą księgową. Innym praktycznym rozwiązaniem jest zainwestowanie w specjalistyczne oprogramowanie do prowadzenia firmowej księgowości, które jest przystosowane do planowanych zmian.