Co to jest faktura uproszczona?

Faktura uproszczona jest jednym z wielu przykładów faktur wystawianych w księgowości. Jest to faktura znacznie okrojona, przez co zawiera ona tylko podstawowe wiadomości i nie zawsze jest fakturą ostateczną.
Tego rodzaju fakturę mogą wystawiać tylko nieliczni i nie może być ona wystawiana w każdym przypadku.

Kiedy można wystawiać fakturę uproszczoną?

Wystawienie faktury uproszczonej jest bardziej przywilejem aniżeli obowiązkiem. Ta prosta faktura może być wystawiona tylko wtedy gdy ogólna wartość sprzedaży nie przekroczyła kwoty 450 złotych czyli 100 Euro. Na takiej fakturze muszą również znajdować się określone dane, które jednoznacznie informują o stawce sprzedaży, jej wartości o podatku.
Fakturę może wystawić podatnik, który łapie się na limity danych wartości sprzedaży i nie dotyczą go określone wyjątki. Wystawienie faktury uproszczonej jest decyzją każdego podatnika, bowiem taką fakturę może on wystawić ale nie musi.

Odstępstwa od reguł

Pomimo faktu łapania się w widełki sprzedaży, faktury uproszczonej nie można wystawić gdy sprzedaje się towar osobie nie prowadzącej działalności gospodarczej lub sprzedaje się towar wysyłkowo albo wewnątrz Unii Europejskiej.
W takich przypadkach nie ma sytuacji chcę lub nie chcę tylko na pewno od razu wiadomo jest, że faktury uproszczonej wystawić nie można.

Zobacz również  Sposoby doładowania telefonu – zobacz, jak to zrobić najszybciej

Co powinno się znajdować na fakturze uproszczonej?

Każda faktura uproszczona powinna zawierać następujące dane:
– dokładną datę wystawienia faktury i datę sprzedaży towaru lub usług,
– swój kolejny numer,
– numery NIP i dane sprzedawcy i osoby kupującej,
– nazwę towaru lub sprzedanej usługi,
– kwotę danego rabatu,
– kwotę należności,
– wartość podatku VAT,
Faktura uproszczona nie musi natomiast zawierać:
– ilości sprzedanego towaru,
– nie zawsze muszą być na niej dane nabywcy,
– jednostkowej ceny towaru,
– stawki podatku,
– wartości netto,
– kwoty podatku od wartości netto.

Prosta faktura

Faktura uproszczona (https://faktoria.pl/porada/faktura-uproszczona) jest bardzo prostą formą faktury. Jednak przed jej wystawieniem trzeba ustalić czy klient życzy sobie taką fakturę czy zwykłą. Oczywiście trzeba pamiętać, że aby wystawić tego rodzaju fakturę trzeba łapać się w określone widełki sprzedaży. Tego rodzaju fakturę można wystawić przy pomocy każdego programu księgowego. Wtedy faktura jest zapisana szczegółowo i dokładnie tak jak powinna być wypisana faktura tego rodzaju. Wystawianie faktur uproszczonych znacznie ułatwia życie a sama forma faktury jest prosta i można ją wystawić zawsze bardzo szybko i bez problemu.

Paragon fakturą uproszczoną

Według nowych przepisów, kiedy to paragonie powinien znajdować się NIP, można uznać również paragon za fakturę uproszczoną. Warunkiem tego powinien być jednak fakt, że sprzedaż nie powinna przekroczyć 450 złotych.
Toteż wypisując tylko paragon z NIP em można uznać, że również wystawiło się fakturę uproszczoną, która zaliczana będzie w księgowości do normalnej sprzedaży towarów lub usług.

Zobacz również  JPK – co to znaczy i co musisz o nim wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *