Gdzie szukać pieniędzy na działalność gospodarczą?

Realizacja nawet najlepszego pomysłu dotyczącego rozwoju firmy musi być podparta odpowiednim zapleczem finansowym. Osoba, która chce otworzyć lub rozwijać firmę musi liczyć się z koniecznością inwestowania. Jednym z rozwiązań jest kredyt na działalność.

Kredyt na działalność to dobry pomysł?

W ofercie wielu banków znajdują się produkty finansowe skierowane do osób, które zamierzają otworzyć własny biznes. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają oszczędności lub nie mogą złożyć wniosku o dotację ze środków unijnych. Na pewno pomoc banku będzie tu nieoceniona. Trzeba jednak liczyć się z tym, że bank nie oferuje niczego za darmo. Jeżeli przedsiębiorca nie ma zabezpieczenia finansowego, udzielenie kredytu będzie dla banku bardzo ryzykowne, dlatego na pewno narzuci wysokie koszty kredytu, co będzie miał odzwierciedlenie w odsetkach. Rata kredytu będzie w takiej sytuacji dość wysoka. Trzeba wszystko przeanalizować, aby kredyt nie okazał się gwoździem do trumny dla początkującego przedsiębiorcy.

Jeżeli kredyt na działalność, to tylko inwestycyjny

Najlepszą opcją dla każdego przedsiębiorcy jest kredyt inwestycyjny. Jak sama jego nazwa wskazuje, pieniądze można wykorzystać na konkretną inwestycję. Przedsiębiorca może kupić urządzenia do swojego biura lub nabyć nieruchomości, które są niezbędne do rozwijania firmy, jak i prowadzenia działalności. Mogą to być magazyny, biuro czy inny obiekt niezbędny do prowadzenia firmy. Pieniądze z kredytu inwestycyjnego można przeznaczyć również na licencje oraz koncesje.

Zobacz również  Ranking kont walutowych - wypowiedź eksperta

Co jest potrzebne, aby wziąć kredyt na działalność?

Osoby, które chcą pozyskać kredyt na działalność muszą liczyć się z tym, że będą zmuszone dostarczyć do banku komplet dokumentów, ale nie będzie on zbyt obszerny. Niezbędny będzie na pewno aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, a także ostatnia deklaracja PIT. Należy również przedłożyć dowody opłacania podatku oraz składek do ZUS. Wymagane jest także podsumowanie księgi przychodów i rozchodów lub wyciąg z księgi głównej, w zależności od formy prowadzenia księgowości. Należy także przygotować prognozy finansowe na cały okres kredytowania, a także oczywiście przygotować wypełniony wniosek o kredyt.

Gdy wszystkie dokumenty zostaną dostarczone do banku, jego pracownik będzie analizował kondycję finansową firmy oraz to, czy jej właściciel będzie w stanie spłacać kredyt terminowo, i bez żadnych problemów. Po dokładnym przeanalizowaniu zostanie podjęta decyzja o przyznaniu kredytu, bądź nie.

Na co należy zwrócić uwagę zaciągać kredyt na działalność?

Istotne jest, aby bardzo dokładnie przeczytać umowę kredytową, choć składa się ona zwykle z wielu stron. Należy poświęcić czas na przeanalizowanie znajdujących się tam zapisów. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której w umowie znajdą się kruczki prawne niekorzystne dla kredytobiorcy. Istotne jest, aby rozsądnie podchodzić do zaciągania zobowiązania, a wtedy kredyt na działalność nie będzie żadnym obciążeniem, a faktyczną pomocą pozwalająca na rozwój firmy bez najmniejszych problemów.

Zobacz również  Program księgowy, jaki wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *