Franczyza to ciekawy pomysł na biznes. Jak każdy inny dobry pomysł ma jednak nie tylko wiele zalet, ale również pewne wady. Co sprawia więc, że warto się nią zainteresować, a co może być wyzwaniem, na które nie każdy jest gotowy?
Największe korzyści franczyzy
Choć franczyza ma wiele zalet sprawiających, że trudno się nią nie interesować, co najmniej kilka zasługuje na szczególne podkreślenie. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście możliwość prowadzenia biznesu pod szyldem znanej marki, co zwalnia z obowiązku wymyślania pomysłu na niego. Osoby, które chcą – bazując na doświadczeniu, jakie zdobyli już Pakersi – otworzyć punkt kurierski, nie muszą odkrywać od podstaw, jak przystąpić do działania, a następnie rozwijać je. Mogą bazować na doświadczeniach zdobytych przez innych nie wywarzając drzwi, które zostały już otwarte.
Sporym ułatwieniem okazuje się także wsparcie, na jakie można liczyć współpracując z konkretną siecią. Nie zawsze jest ono tak samo duże, najwięksi franczyzodawcy są jednak nieocenionymi pomocnikami osób, które stawiają pierwsze kroki w biznesie. Taka pomoc nie uchroni nikogo przed jakimikolwiek błędami. Z całą pewnością jednak będzie ich znacznie mniej niż miałoby to miejsce w innych okolicznościach.
Warto też pamiętać o tym, że franczyzy są oferowane przede wszystkim przez te firmy, które mają dobre wyniki finansowe. Przemawia za nimi nie tylko potencjał, ale i odniesiony już a przez to łatwy do zmierzenia sukces. Oczywiście, z każdym przedsięwzięciem wiąże się ryzyko porażki. Gdy jednak w grę wchodzi franczyza, jest ono mniejsze niż wtedy, gdy mówimy o biznesie prowadzonym samodzielnie, od podstaw.
Jakie wyzwania wiążą się z franczyzą?
Choć franczyza jest rozwiązaniem, o którym wiele osób wypowiada się z uznaniem, trudno nie zgodzić się z tym, że jest to również pomysł na biznes, który nie musi każdemu przypaść do gustu. Jednym z największych wyzwań pozostaje przy tym to związane z wizerunkiem franczyzodawcy. Gdy jest on nieskazitelny, problem nie istnieje. Jeśli jednak pojawiają się na nim rysy, franczyzobiorca szybko zaczyna to odczuwać. Co gorsza, sam zwykle nie ma większego wpływu na jego poprawę cierpiąc za błędy, których nie popełnił.
Wcale nie mniejszym problemem jest to, że franczyza nie daje zbyt dużego pola do wdrażania własnych pomysłów. Nie jest wcale powiedziane, że franczyzodawca będzie głuchy na każdy z nich, jest jednak niemal pewnym, że wcielanie w życie kolejnych będzie walką i nie zawsze będzie kończyć się powodzeniem. Warto mieć też na uwadze to, że franczyza wiąże się z opłatami. Franczyzodawca zwykle zapewnia pełne wsparcie, gdy w grę wchodzi prowadzenie biznesu pod jego szyldem. Nie oznacza to jednak, że robi to za darmo. Opłaty można podzielić na wstępne i okresowe. Nie wolno o nich zapominać, bo tylko ich regularne uiszczanie gwarantuje, że nawiązania współpraca będzie rozwijać się prawidłowo. Dobrze jest też pamiętać o tym, że franczyzobiorca może być regularnie kontrolowany, a tym samym nie może uznawać się w pełni za własnego szefa.