Franczyza punktu kurierskiego jest działalnością, która w oczach wielu specjalistów jest najlepszą dostępną na rynku propozycję dla osób chcących prowadzić własną firmę i korzystać ze wsparcia dużej marki. Stale rozwijający się rynek przesyłek kurierskich gwarantuje możliwość osiągania regularnych zysków i poprawiania kondycji firmy. Nic więc dziwnego, że wielu franczyzobiorców zastanawia się nad tym, jak rozwijać swoje punkty kurierskie i jeszcze bardziej zwiększać osiągane zyski.
Na czym polega prowadzenie franczyzy punktu kurierskiego?
Od czego powinno się zacząć omawianie kwestii rozwijania punktów kurierskich? Na wstępie omówić oczywiście trzeba to, czym one w ogóle są i jak wygląda ich franczyza.
Punkt kurierski to miejsce, w którym klienci mogą nadać i odebrać swoje paczki. Nie ma tu ograniczenia w zakresie ilości czy też wagi lub rozmiarów paczek, jak ma to miejsce np. w przypadku automatów paczkowych.
Na czym w takim razie polega franczyza takiego punktu? Jest to po prostu prowadzenie działalności pod szyldem znanej marki. Co jednak bardzo ważne, franczyzodawca nie udostępnia jedynie swojego znaku handlowego, lecz dodatkowo daje pełne wsparcie od strony logistycznej i technologicznej. Współpraca jest zacieśniona do tego stopnia, że wraz z franczyzą otrzymuje się nawet meble i wyposażenie lokalu.
Wybieranie odpowiedniej lokalizacji
Co stoi za sukcesem punktów kurierskich? Nie da się zaprzeczyć temu, że dużą rolę odgrywa w tym wypadku ich lokalizacja. W końcu do miejsca oddalonego od osiedli mieszkaniowych i punktów usługowych żaden klient nie zawita ze swoją przesyłką.
Nic więc dziwnego, że podstawową sprawą na drodze do ekspansji i rozwijania swoich punktów kurierskich jest po prostu wybranie odpowiedniej dla nich lokalizacji. Najlepsze są te miejsca, które znajdują się blisko innych lokali usługowych. Dzięki temu klienci, załatwiając swoje sprawy, mogą od razu zajrzeć i do punktu kurierskiego np. w celu odebrania przesyłki.
Jak poprawić efektywność pracy punktów kurierskich?
Oczywiście sama lokalizacja punktu kurierskiego nie przyczyni się do tego, że nagle zyskiwać będzie coraz większe przychody. Stoi za tym również szereg dodatkowych działań, które każdy przedsiębiorca musi wprowadzić w życie.
Podstawą w tym wypadku jest oczywiście szkolenie załóg danych punktów. Udzielane wsparcie merytoryczne nie tylko poprawiać będzie realizację kolejnych procesów usługowych, lecz dodatkowo przyczyni się do zmniejszenia popełnianych błędów.
Żeby osiągnąć taki efekt, należy wprowadzić większą ilość materiałów szkoleniowych, lecz także pomoc np. w postaci dostępnej bezpłatnie infolinii.
Innym ciekawym pomysłem usprawniającym działanie nowych punktów odbioru na początku ich istnienia, jest stworzenie dedykowanych pakietów startowych, w których zawarte będą wszystkie podstawowe informacje o sposobie prowadzenia takiego biznesu oraz o najczęściej popełnianych błędach.