Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w dzisiejszych czasach sprawna logistyka może przesądzić o powodzeniu lub upadku firmy. Szybki kontakt z klientem, nadzór nad transportem i materiałami, dystrybucja produktów – jak sprawić, by zarządzanie logistyką nie sprawiało problemów?
Czym jest logistyka?
Logistyka to komplementarny proces planowania, kontroli i realizacji przepływu materiałów oraz informacji (począwszy od punktu produkcji, skończywszy na dostarczeniu produktu lub usługi do klienta). Sprawna logistyka w firmie obejmuje szereg działań m.in.:
- nadzór nad przepływem informacji pomiędzy firmą (sklepem, przedsiębiorstwem) a kontrahentami i klientami,
- terminową realizację zamówień,
- pakowanie, wysyłkę i dystrybucję produktów,
- kontrolę magazynu i kontrolę zapasów produktów,
- zaopatrywanie przedsiębiorstwa w półprodukty, części i materiały,
- bezpieczne przechowywanie produktów i materiałów,
- organizację transportu.
Logistyka w firmie – wyzwania i problemy
Największe wyzwanie, związane z firmową logistyką dotyczy koordynacji przepływu informacji pomiędzy działami firmy. W czasie ogromnej konkurencji na rynku, szybkość przepływu informacji na linii klient-producent lub klient-sprzedawca jest na wagę złota. Wyzwaniem będzie więc tworzenie i używanie takiego systemu sprzedaży, który pozwoli nie tylko na szybki przepływ informacji, ale i pozwoli na wyłapanie i skorygowanie ewentualnych błędów. Pomyłki w kompletowaniu przesyłek dla klienta mogą wydawać się błahym problemem, ale w procesie długofalowym mogą mieć znaczący wpływ na efektywność sprzedaży. Kolejna, równie ważna kwestia dotyczy już samego procesu transportu. Firma, która nie spełnia podstawowych standardów wysyłki (niedotrzymywanie terminów, zły stan dostarczanych przesyłek itp.) musi liczyć się z odpływem potencjalnych klientów.
Od czego zależy sprawność logistyki?
Sprawność logistyki to efekt prawidłowego planowania działań wszystkich jednostek firmy – od produkcji (plan produkcyjny), przez magazynowanie (sprawny program do prowadzenia magazynu) po szybką dystrybucję i nienaganny kontakt z klientami. Ogromnym wsparciem w zakresie podniesienia logistycznej wydajności firmy może być profesjonalne, scentralizowane oprogramowanie: efektywny system sprzedażowy, bezpieczny system płatności dla klientów, program do prowadzenia księgowości, program magazynowy itp.
Logistyka a program do prowadzenia magazynu
Sprawny, nowoczesny program do prowadzenia magazynu to ogromne ułatwienie nie tylko dla dużych, rozbudowanych przedsiębiorstw. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek firmy produkcyjnej lub sprzedażowej, nie posiadającej płynnego nadzoru nad towarami i zapasami. Głównym zadaniem programu magazynowego jest automatyzacja działań, związanych ze składowaniem i obrotem materiałami. Bezcenne z punktu widzenia logistyki mogą też okazać się inne funkcje np. powiązanie z aplikacjami wewnętrznymi (czytniki kodów kreskowych) i zewnętrznymi (komunikacja z firmami wysyłkowymi itp.) czy prezentacja historii rotacji danego towaru. Mówiąc krótko: im szersza obsługa procesów logistycznych, tym więcej ułatwień dla firmy.