Prawdopodobnie większość ludzi, kupując papier do drukarki, w ogóle się nie zastanawia nad wyborem. Z reguły odbywa się to tak, że bierze się pierwszą lepszą ryzę i nikt nie zgłębia tematu, a przecież na rynku dostępne są papiery o różnych parametrach i nie dzieje się tak bez przyczyny.
Papier ma różne właściwości
Papier ksero ma wiele właściwości i znając takie pojęcia jak klasa i gramatura, można wybrać najbardziej odpowiedni i spełniający nasze potrzeby. Na początek można przyjrzeć się gładkości, która ma szczególne znaczenie w przypadku papieru fotograficznego. Innym kryterium jest nieprzezroczystość. Za tą cechą kryje się nic innego jak to, czy po wydrukowaniu czegoś, nie będzie przebijało na drugą stronę. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku drukowania dwustronnego. Prawie każdy wie, że papier do drukarek ma format A4, ale nie jest on jedynym formatem. Najczęściej inne rozmiary występują w przypadku papieru ozdobnego i fotograficznego. Jeśli już klienci zwracają na coś uwagę, to na klasę papieru, a konkretnie na jasność. I tak, klasa A jest uważana za „najbielszą”, B to opcja pośrednia, a C ekonomiczna. Swoją drogą, ciekawe jest to, że nie ma czegoś takiego jak kryteria oceny, więc są to wartości umowne. Często zwraca się uwagę na grubość, która im większa, tym bardziej odporna na zginanie, a co za tym idzie, papier jest sztywniejszy. Standardowy, używany do drukarek, ma grubość 110 mikronów i można to porównać z dwukrotnością grubości włosa. Ostatnim, ale nie najmniej ważnym jest kryterium gramatury. To nic innego, jak informacja o tym, ile waży pojedynczy arkusz. Być może zabrzmi to dość abstrakcyjnie, ale gramaturę wyraża się w g/m2.
Jaki papier do drukarki
To, jaki papier ksero będzie najlepszy, zależy głównie od tego, co będziemy drukować i jaką mamy drukarkę.
Dla drukarek atramentowych najlepszy będzie papier, który będzie szybko schnął. Optymalnym wyborem jest papier o gramaturze do 80g/m2. Każdy poniżej ten wartości nie da satysfakcjonujących efektów, a do tego będzie się zacinał na podajniku.
Papier do drukarek laserowych powinien mieścić się w przedziale 80 – 120 g/m2. Najlepiej jest dostosować papier do tego, czy drukujemy w kolorze czy w czerni i bieli.
Na rynku jest także dostępny papier do drukarek igłowych. Tym urządzeniom wróżono ich koniec, ale nic takiego się nie stało. Przeciwnie, ciągle są w użyciu i świetnie sobie radzą. Do tego typu urządzeń stosuje się specjalny papier, który umożliwia równoczesny wydruk kopii i oryginału.
Papier do specjalnych zadań
Oprócz papierów wymienionych wyżej, znajdziemy papiery specjalne, takie jak: papier fotograficzny, papier termosublimacyjny, który przeznaczony jest do drukarek termosublimacyjnych. Według powszechnej opinii, jest to najlepsza technika do drukowania zdjęć. Do tego na rynku istnieje szereg papierów artystycznych, które są dedykowane do drukarek atramentowych. Na kartkach o gęstości 400g/m2 można drukować zdjęcia ślubne, ale pięknie będą się prezentowały wydruki, np. reprodukcji obrazów.
Jak widać, papier ksero to nie tylko ryzy dostępne w supermarketach, ale szereg najróżniejszych rozwiązań do rożnych typów drukarek. Warto jest prześledzić ten temat by znaleźć najlepszy papier dla własnych potrzeb.