DIY z dzieckiem – jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować

Projekty dyi czyli inaczej do it yourself to coś naprawdę fascynującego. Ta nazwa pochodzące z języka angielskiego oznacza zrób to sam. Moda na do-it-yourself pojawiła się kilka lat temu i trwa w najlepsze. Nic w tym dziwnego. Można wyczarować naprawdę piękne rzeczy. To mogą być ozdoby, biżuteria, dekoracje do domu, zabawki, tekstylia. Ogranicza nas tylko i wyłącznie własna wyobraźnia. W tym wszystkim najlepsze jest to, że czasami nie trzeba wydawać nawet grosza, aby zrobić coś nowego. Wystarczy przerobić stare rzeczy, które można znaleźć w domu i zwyczajnie dać im drugie życie. W takie praca warto angażować swoje dziecko. Dlaczego? Bo to rozwija kreatywność. Wszelkie działania manualne mają też bardzo duże przełożenie na rozwój dziecka, sprawność rąk, co ułatwia na przykład naukę pisania.

Do-it-yourself z Twoim dzieckiem

Dzieci z reguły reagują bardzo entuzjastycznie na zaproszenie do takiej zabawy. Lubię po prostu działać, tworzyć coś nowego, uruchamiać swoją wyobraźnię. Ze względu na to, że w takiej zabawie często używa się różnych ostrych, robi się klejenie na gorąco, trzeba zachować pewne zasady bezpieczeństwa. Dzięki temu nic nie skończy się wypadkiem, poparzeniem, skaleczeniem. Takie sytuacje mogą spowodować, że dziecko będzie pochodziło z lękiem do kolejnych zaproszeń. Poza tym to też duży stres dla rodzica. Proste zasady bezpieczeństwa pomagają zredukować zagrożenie.

Zobacz również  Kupno mieszkania w centrum miasta - krok po kroku.

Najważniejsze zasady podczas zabawy w DIY z maluchem

Małe dzieci nie powinny operować ostrymi narzędziami. A zatem noże, noże do cięcia tapet oraz inne tego typu narzędzia muszą pozostawać tylko i wyłącznie w rękach dorosłych. Jeżeli chodzi o nożyczki, tutaj można być trochę bardziej wyrozumiałym. Wystarczy po prostu kupić takie, które są dedykowane dla dzieci. Najczęściej mają one zaokrąglone końce, poza tym są też mniej ostry. Dzieci muszą uczyć się operować nożyczkami, ponieważ jest to potrzebne chociażby do różnych prac w szkole.

Praca z klejem na gorąco

Podczas tworzenia ozdób i dekoracji do domu, które wykonywane są własnoręcznie, bardzo często używa się kleju na gorąco. Taki klej bardzo dobrze mocuje, jest trwały, dlatego korzystając z niego można stworzyć bardzo ciekawe przestrzenne wzory. Niestety można się nim też dotkliwie poparzyć. Nie oznacza to, że trzeba z niego zrezygnować. Warto pamiętać tylko o tym, że pistolet z klejem nie powinien znajdować się w rękach małych dzieci. Trzeba bowiem nauczyć się nim odpowiednio oferować. Czasami chwila nieuwagi wystarczy, aby gorący klej wylądował na skórze dłoni. To naprawdę nieprzyjemne uczucie. O czym warto jeszcze pamiętać podczas prac manualnych z dziećmi? Na pewno duże znaczenie ma zabezpieczenie stołów, blatów, na których się pracuje. Dlaczego? Ponieważ dzieci często są nieuważne i wystarczy chwila, aby mebel uległ zniszczeniu. Specjalna mata do pracy albo po prostu rozłożone na stole gazety, będą stanowiły odpowiednie zabezpieczenie.

Zobacz również  Które dzielnice Wrocławia warto wziąć pod uwagę szukając nowego mieszkania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *